Přirozené zahradničení - aneb život v souladu
"SMÍŠENÉ" VÝSADBY aneb společenství rostlin
V přírodě všude kolem najdete společenstva rostlin, které spolu nažívají cibuloviny, jednoleté rostliny, trvalky, keře, stromy, .... Je to přirozené, neustále se to vyvíjí :-)
Podstatou společenství je, že dané rostliny mají podobné nároky na půdu, sluneční světlo, mikroklima a jsou schopné spolunažívat, doplňovat se časově (některé rostou pouze na jaře, některé naopak až později), prostorově - každá rostlina má jiný kořenový systém a nároky na prostor.
Na zahradě se snažíme vytvořit podobné společenství, které bude fungovat, bude se vyvíjet v čase....
Úplně a dokonale napodobit přírodu asi nikdo z nás neumí, ale můžeme se k tomu přiblížit, zde uvádím možnosti, které můžete využít....
Možnosti ve Vaší zahrádce:
- nechat si vytvořit návrh zahrádky kompletně včetně trvalkových podsadeb :-)
- zkoušet si vytvářet sami jednoduchá společenství rostlin,
- vysetí louky ze semen
- vysetí letničkové směsi ze semen
- vytvoření štěrkového záhonu
Dále napíšu víc o jednotlivých možnostech....
Dobrý zahradní architekt se snaží co nejvíc zjistit podmínky daného stanoviště (sluneční svit, půda, zásobení vodou, mikroklima a mnoho dalších faktorů) a co nejlépe a nejcitlivěji navrhnout rostliny, které by na daném místě sami rádi rostli, přežili a líbilo by se jim tam :-) kvetli postupně, doplňovali by se co se týče prostoru a nároků.... mrkněte na Reference již navržené zahrady tam to uvidíte v praxi :-)
Můžete si zkoušet vytvářet vlastní jednoduchá společenství (například složená pouze z keřů a pár půdopokryvných rostlin), můžete pozorovat rostlinná společenství v přírodě ...
Nebo složitější například vyset louku ze semen , Planta Naturalis - je český výrobce směsí semen pro výsevy luk.
Do Markvartic moc ráda jezdím pro inspiraci, atmosféru a rozsáhlý živý herbář léčivých i přírodních rostlin. Lépe bych Vám o Plantě Naturalis a o Bohumilu Bradnovi nedokázala napsat a tak sdílím krásný článek
Louku a luční společenství si určitě dokážete představit....
Každá rostlinka má svoji funkci, svoje místo a čas pro růst, kvetení a vytváření semen, svoji strategii přežití...
Nebo je možné na volnou půdu vyset směs letniček z přímého výsevu , které jsou již vytvořené - funkční směsi- společenství jednoletých rostlin (Josef Černý)
Letničkové směsi z přímého výsevu nabízí možnost, jak mít po celou vegetační sezónu atraktivní květinový záhon s minimálním úsilím. Je možné ho použít jak ve veřejné zeleni, tak v soukromých objektech – např. zahradách rodinných domů.
Proč letničkové směsi?
-
Nízké náklady v porovnání s klasickými letničkovými výsadbami
-
Snadný výsev a velice nízké nároky na další péči
-
Taxonomická bohatost (směsi se skládají ze 13-18 složek)
-
Sestaveny přímo pro klima České republiky
-
Široká škála použití – komunální zeleň, rodinné zahrady, …
-
Pestrost a atraktivní proměnlivost po celou vegetační sezónu
-
Kvetení již za 6-8 týdnů od výsevu až do zámrazu
-
Zvýšení biodiverzity a zlepšení ekologických podmínek měst – potrava pro motýly, včelky, úkryt pro brouky atd.
-
Zlepšení klimatických podmínek měst
Štěrkový záhon
Štěrkový záhon je uměle vytvořené společenství rostlin, převážně suchomilných a teplomilných rostlin, které se často používá v městských výsadbách a to z důvodu nízké náročnosti na údržbu, druhové rozmanitosti a odolnosti rostlin vůči suchu, extrémním výkyvům a teplotám a znečištěnému prostředí ve městech.
Inspiraci najdete v knize od autorů Adama Baroše a Jiřího Martinka- Smíšené trvalkové výsadby , případně se můžete jít osobně podívat na mnoho ukázkových štěrkových záhonů do Dendrologické zahrady v Průhonicích.